تبلیغات
ریاضیات نقی زاده - تب بالای رشته پزشکی در بین دانش‌آموزان ایرانی

غول کنکور اگر چه هنوز نفس می‌کشد و ظاهرا به این زودی‌ها از پا درنمی‌آید اما حالا مدتی است که دانشجو شدن جز در برخی رشته‌های خاص و پولساز کار دشواری نیست و حتی بدون شرکت در کنکور هم می‌شود از پشت نیمکت‌های دبیرستان بر صندلی‌های دانشجویی تکیه زد.
این آسانی دانشجو شدن را البته نباید به‌حساب شكست كنكور گذاشت؛چه اینكه هیولایی كه سال‌های گذشته زندگی نوجوانان و جوانان ایرانی را سخت كرده بود، حالا با شكل و قواره جدیدی در حال عرض اندام است؛رویای دكتر شدن!
به گزارش همشهری،تلخی ماجرا هم محدودیت شدید پذیرش برخی رشته‌ها و انتقال رقابت از پشت كنكور و سال آخر متوسطه به پایه دهم است؛جایی كه دانش‌آموزان باید انتخاب رشته كنند و به شوق برخی رشته‌هایی كه بر اثر محدودیت پذیرش تبدیل به طلا شده‌اند، انتخاب اول و آخر خودشان و والدین‌شان بیشتر رشته تجربی برای دكترشدن است.
هدایت تحصیلی
آنچه در آستانه كنكور با عنوان «انتخاب رشته» می‌شناسیم، در مقطع متوسطه به نام «هدایت تحصیلی» شناخته می‌شود.هدایت تحصیلی یعنی براساس بسته تدوین شده، دانش‌آموزان به سوی آینده‌ای بهتر هدایت شوند؛موضوعی كه در سال‌های گذشته مورد غفلت واقع شد و امسال در آستانه ثبت‌نام مدارس وقتی آموزش و پرورش خواست اوضاع را كمی سامان بدهد، اعتراض والدین و دانش‌آموزان مانع این كار شد.كارشناسان البته تأیید كردند ورود نا مناسب به این موضوع و نداشتن یك پیوست رسانه‌ای و توجیهی برای والدین باعث این مقاومت شد.هر چه بود، كار آنقدر بالا گرفت كه پای نمایندگان مجلس، وزیر آموزش و پرورش و حتی شخص رئیس‌جمهور به این ماجرا باز و پرونده این كار تقریبا بسته شد.آموزش و پرورش تقریبا از طرحی كه می‌خواست اجرا كند عقب‌نشینی كرد تا بار دیگر انتخاب رشته در مقطع متوسطه تقریبا با نظر دانش‌آموزان و والدین انجام شود؛ انتخابی كه در بیشتر موارد محدود به رشته تجربی بوده تا رؤیای دكترشدن فرزندان را برای پدر و مادرهایشان تعبیر كند. نتیجه این اتفاق نیز بر هم خوردن آمایش تحصیلی، خلوت‌شدن سایر رشته‌های مهم و مورد نیاز كشور مخصوصا در حوزه فنی و حرفه‌ای و البته افزایش چشمگیر پشت‌كنكوری‌ها در رشته تجربی است؛ موضوعی كه حالا معاون وزیر هم درباره آن اظهار نگرانی كرده است.
تب تجربی‌ها
معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی جدید با تأكید بر اینكه آنچه در هدایت تحصیلی مورد توجه است، توانایی و استعداد دانش‌آموز است نه رویاهای والدین، گفت: «ظاهرا انتخاب رشته مربوط به برآورده كردن آرزوی اولیاست تا توانمندی‌ها، علایق و استعدادهای دانش‌آموزان. اما در هدایت تحصیلی به استعداد و علاقه دانش‌آموزان توجه می‌شود. در آزمون‌های مشاوره‌ای كه برای تعیین استعداد و گرایش دانش‌آموزان انجام می‌شود، بیشتر با تحلیل شخصیت دانش‌آموز و زمینه‌های علاقه‌مندی او، رشته تحصیلی مشخص می‌شود و این آزمون‌های استاندارد با فرهنگ و جامعه ایرانی همسویی دارد.»
علی زرافشان با بیان اینكه از ۸۸۰هزار داوطلب كنكور امسال، ۵۲۰هزار داوطلب رشته تجربی و ۳۶۰هزار داوطلب ۲رشته انسانی و ریاضی بودند، جزئیات این اتفاق را اینطور توضیح داد:«این درحالی است كه كل ظرفیت رشته تجربی، ۲۰۰هزار نفر است. البته زیرمجموعه‌های رشته پزشكی، بیش از ۷هزار نفر ظرفیت ندارد. این تمایل برای رشته تجربی تا چند سال آینده كه چندان هم دور نیست، میزان داوطلبان كنكور در این رشته را به‌شدت افزایش خواهد داد و تجربه تلخ پشت كنكوری‌ها برای فارغ‌التحصیلان رشته تجربی و دیپلم‌های تجربی تكرار می‌شود.»
ظرفیت تكمیل است
حالا اگر هدایت تحصیلی آنطور كه باید جدی گرفته نشود، نتیجه ادامه این موج افزایش بیشتر تقاضا برای تحصیل در رشته تجربی خواهد بود. حتی اگر اهمیت هدایت تحصیلی را درنظر نگیریم، باز هم محدودیت ظرفیت آموزشی موجب تبدیل این موضوع به بحران خواهد شد.ظرفیت مدارس و البته تعداد معلم‌ها در رشته تجربی محدود است و شاید به‌زودی با تعداد متقاضیان این رشته فاصله جدی‌تر پیدا كند.به این ترتیب تجربه فاصله زیاد بین پشت كنكوری‌ها و صندلی‌های دانشگاه‌ها در دهه گذشته، این بار در مقطع متوسطه و در مورد رشته تجربی تكرار خواهد شد. با توجه به فشارهایی كه محدودیت در پذیرش برخی رشته‌های دانشگاهی از جمله پرستاری به‌وجود آورده، بازار اشتغال در این رشته‌ها تا سال‌ها داغ خواهد بود و استعداد و نظر كارشناسی معلمان، اگر علاقه دانش‌آموزان را هدایت و خواسته‌های والدین را اصلاح نكند، غول كنكور این بار بزرگ‌تر و جلو‌تر از گذشته جلوی دانش‌آموزان خواهد ایستاد؛در پایه دهم و در رشته تجربی!
منبع:سایت الفطبقه بندی: انتخاب رشته تحصیلی، 
ارسال توسط حسن نقی زاده
آرشیو مطالب
نظر سنجی
سئوالات امتحان ریاضی پایان ترم چگونه طرح شود؟
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ